Ułatwienia dla osób niedosłyszących w Urzędzie Gminy Tuchomie
Dzięki realizacji przez Gminę Tuchomie przedsięwzięcia grantowego pn. „Poprawa dostępności Gminy Tuchomie w obszarach dostępności cyfrowej, architektonicznej i komunikacyjno – informacyjnej” w ramach projektu „Dostępny samorząd - granty”, finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne, realizowanego przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, osobom niedosłyszącym łatwiej jest załatwić sprawy w urzędzie. W Sekretariacie i Księgowości pojawiły się przenośne pętle indukcyjne.
Pętla indukcyjna jest to urządzenie, które poprzez aparat słuchowy (lub słuchawkę dołączoną do sprzętu) przekazuje wzmocniony i ukierunkowany sygnał z mikrofonu rozmówcy.
System wspomagania słuchu złożony jest z mikrofonu oraz pętli indukcyjnej pełniącej rolę anteny zmiennego pola magnetycznego. Do kompletu potrzebny jest jeszcze odbiornik, który posiada każdy użytkownik aparatu słuchowego. Wielu z nich jednak nie wie, że większość tych urządzeń posiada coś takiego jak cewka indukcyjna. Aby jej używać wystarczy nastawić aparat na tryb pracy „T” (telefon).
Jak to działa? Sygnał ze źródła dźwięku jest podłączony do wzmacniacza pętli indukcyjnej. Generuje on prąd zmienny, który „płynąc” poprzez obwód zamknięty generuje pole magnetyczne, to zaś jest przekształcane przez cewkę w aparacie słuchowym na dźwięk. W ten sposób do osoby niedosłyszącej dociera czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu, co pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym się znajduje.
Urządzenia, które trafiły do Urzędu Gminy Tuchomie, posiadają dodatkowo słuchawkę – to rozwiązanie dla osób niedosłyszących, które nie korzystają z aparatu i potrzebują zewnętrznego odbiornika indukcyjnego.
Urządzenia są przenośne, więc jeśli wyniknie potrzeba ich zastosowania w innej lokalizacji w urzędzie, będzie je można w prosty sposób przenieść do innego biura.
Poza pętlami indukcyjnymi osoby niedosłyszące i głuche mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego on-line. Na stronie internetowej na dole strony po kliknięciu w ikonkę język migowy, jest udostępniony widget/link do tłumacza migowego. W momencie wystąpienia potrzeby na usługę tłumaczenia, np. gdy do urzędu zgłasza się osoba z problemem słuchu, to wystarczy, że urzędnik obsługujący osobę lub sama zainteresowana osoba kliknie w link i połączy się z tłumaczem. Wystarczy połączyć się z dowolnego sprzętu posiadającego kamerę i odtwarzającego dźwięk. Wtedy nastąpi tłumaczenie obustronne na żywo. Będzie to rozmowa między urzędnikiem a klientem poprzez tłumacza. Dzięki temu będzie można załatwić sprawę komfortowo i w czasie rzeczywistym. Zespół tłumaczy pełni dyżur w dni robocze w godzinach pracy urzędu.