XIII Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tuchomiu.
W dniu 30 maja 2026 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się XIII Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Tuchomiu.
W trakcie zjazdu delegaci udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi oraz dokonali wyboru nowego składu zarządu na kadencję 2026 – 2031. Zarząd ten ukonstytuował się w składzie:
1 Prezes – Jerzy Lewi Kiedrowski
2. Wiceprezes – Adam Stoltman
3. Wiceprezes – Jacek Żmuda-Trzebiatowski
4. Komendant Gminny – Wiesław Bezhubka
5. Zastępca Komendanta Gminnego – Ryszard Broc
6. Skarbnik – Marek Reschke
7. Sekretarz – Robert Żmuda Trzebiatowski
8. Członek Zarządu – Damian Chamier Gliszczyński
9. Członek Zarządu – Michał Staszków
10. Członek Zarządu – Wiktor Napieraj
11. Członek Zarządu – Andrzej Wnuk-Lipiński
12. Członek Zarządu – Tomasz Krzyżyński
13. Członek Zarządu – Paweł Pela
14. Członek Zarządu – Andrzej Borzyszkowski
15. Członek Zarządu – Małgorzata Świątek
16. Członek Zarządu – Leszek Rekowski
17. Członek Zarządu – Wincenty Hinc
Wybrano również nową komisję rewizyjną w składzie:
1. Przewodniczący – Błażej Stobiński
2. Wiceprzewodniczący – Rafał Maliszewski
3. Sekretarz – Adrian Majorowicz
W trakcie zjazdu przyjęta została również uchwała programowa, w której treści, do realizacji w następnej kadencji, zawarto następujące kwestie:
1) realizacja wniosków z zebrań sprawozdawczo-wyborczych jednostek OSP;
2) organizowanie szkoleń funkcyjnych OSP i działaczy Związku, oraz rozszerzonych szkoleń z obrony cywilnej i ochrony ludności;
3) współpraca z samorządem terytorialnym i komendą Państwowej Straży Pożarnej;
4) pozyskiwanie środków finansowych z różnych źródeł w tym z programów Unii Europejskiej;
5) popularyzacja ochrony przeciwpożarowej wśród młodzieży i mieszkańców gminy;
6) wdrażanie nowych regulaminów - aktów prawnych regulujących funkcjonowanie OSP i Związku zgodnie z obowiązującym Statutem Związku;
7) popularyzacja czasopism o tematyce strażackiej;
8) podejmowanie działań w celu osiągnięcia wyższej gotowości OSP do działań ratowniczych, w tym powoływanie jednostek operacyjno-technicznych (JOT) OSP;
9) rozwijanie dyscyplin sportu pożarniczego;
10) podejmowanie działań w celu pozyskiwania sprzętu do działań ratowniczych;
11) rozwijanie działalności kulturalnej w środowisku;
12) wykorzystywanie technologii informatycznych do komunikacji, szkoleń itp.;
13) dbałość o terminowość i poprawność danych wprowadzanych do aplikacji „System OSP”, jednocześnie weryfikowanie, zgodnie z posiadaną wiedzą raportów OSP w zakresie działalności i stanu poszczególnych OSP;
14) dopłaty do mundurów wyjściowych;
15) stworzenie systemu wymiany samochodów strażackich;
16) regularne zwiększanie wyposażenia jednostek OSP szczególnie sprzętu związanego z ochroną ludności;
17) profilowanie jednostek OSP pod system obrony cywilnej;
18) popularyzacja i wdrażanie programu „Pierwszy Ratownik”;
19) powołanie Zastępcy Komendanta Gminnego ZOSP RP.
Wszystkim delegatom i zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za udział w zjeździe.

